Takipte Kalın

MİMARI ALLAH C.C. OLAN VÜCUT ŞEHRİNİN HAKİMİ KİMDİR?DÜŞÜNDE İDRAK ET

Vücudunuzun ne kadar muhteşem bir kudret mucizesi olduğunu hiç düşündünüz mü? Her bir hücre, organ ve sistemi başlı başına birer harikalar âlemi olan insan vücudu,

MİMARI ALLAH C.C. OLAN VÜCUT HÂKİMİ KİMDİR? 
                                DÜŞÜNDE İDRAK ET
 
Vücudunuzun ne kadar muhteşem bir kudret mucizesi olduğunu hiç düşündünüz mü? Her bir hücre, organ ve sistemi başlı başına birer harikalar âlemi olan insan vücudu, bütün bu “alemlerin”gayet muntazam ve hikmetli bir şekilde yerleştirilmiş, birleştirilmiş ve tanzim edilmiş bir bütünüdür. Eğer kan damarları içine girecek kadar küçülüp insan vücudu dolaşmamız mümkün olsaydı, o kadar muhteşem âlimlerle karılaşacaktık ki, hayretten küçük dilimizi yutmamız içten bile olmayacaktı. Milyonlarca evden meydana gelmiş harika bir şehir sanki vücudumuz. Bu evlerde yaşayan atomlar durup dinlenmeksizin çalışıyorlar. Evler yer yer kümeleşerek siteler, fabrikalar ve mahalleler meydana getirmiştir.
Şehir çok mükemmel bir yol ve kanal şebekesiyle donatımlı. Bu yol ve kanallarda hareket ederek her an vücudu dolaşan erzak memurları, her uğradıkları eve gıda paketleri bırakıyorlar ve onların çöp artıklarını alıyorlar.
Şehir içinde her an binlerce yıkılış ve yeniden yapılış cereyan ediyor. Buna rağmen şehirde en küçük bir intizamsızlık görülmüyor.
Şehirdeki hayatiyetin ve evlerdeki faaliyetlerin devamı için gerekli olan besin maddeleri dışarıdan alınarak büyük bir kazanda pişiriliyor ve dağıtım şebeke vasıtasıyla şehre tevzi diliyor. Besin artıları ve çöpler özel fabrikalarda süzülerek dışarı atılıyor.
Şehrin besin deposu eskileri, mikrofon ve hoparlör teşkilatı, telefon telleri ve kulübeleri savunma teşkilatı ve alarm tertibatı, ısıtma tesisleri ve mezarlığı da ihmal edilmemiş.
Şehir içinde mükemmel bir haberleşme sistemi kurulmuş. Sistemin idaresiyle vazife kompüter, vücut şehrinin neresinde neler olup bittiğini anında haber alıyor ve icabını yerine getiriyor. Bir bölgede meydana gelen arıza karşısında hemen ilgili merkezleri alarma geçiriyor ve gerekli tedbirlerin alınmasını sağlıyor.
Şehrin dışarıya açılan kapıları, dışarıyı gözleme ve dinleme cihazları da vardır. Bu cihazlar şehrin en üst kısmında bulunan büyük kompütere bağlı olarak çalışıyorlar.
Şehri, dışarıdan gelmesi muhtemel tehlikeler karşı korumak üzere her an nöbet bekleyen askerler vazifelendirilmiş. Bu askerler şehir içinde kuş uçurtmuyor. İçeri kötü niyetle giren herhangi bir düşman erini anında yok ediyorlar.
Şehirdeki seyahatimiz esnasında müşade etiğimiz diğer bir husus da şu: şehirde çalışan her hizmetkâr, kendisi için tayin edilen hizmet mahallinde vazife yapıyor. Yanılıp, şaşırıp, yâda isyan edip, başak bir yere gitmiyor. Herkes nihayi derecede dikkat ve itaat göstererek, üzerine düşen en mükemmel şekilde yapıyor. En küçük bir itaatsizlik veya intizamsızlığa rastlamıyoruz.
Bu seyahatimiz boyunca karşılaştığımız hayret verici manzaralar karşısında, ister istemez soruyoruz:”bu muhteşem şehrin hâkimi kimdir” ve hâkimin ne kadar sonsuz bir hikmet sahibi olduğunu anlamak için, eserine şöyle bir bakmak yeterlidir.
 
 
                                                                                     H.MUSTAFA VARLI